MILEVSKÉ MAŠKARY 2022

Milevské maškary 2022 aneb „Rozjedem to příště“

Město Milevsko v letošním roce opět ožije maškarním ruchem. Stane se tak po roční odmlce v sobotu 26. února. Letos je to přesně 160 let, kdy Milevské maškary spatřily světlo světa. Patřičné oslavy, které by tak významné jubileum zasloužilo, není ale možné kvůli aktuální situaci uskutečnit. I přesto, že program nebude tak rozsáhlý jako v předchozích letech, nemusíte se bát! Nuda rozhodně nebude.

Hlavní program se odehraje v sobotu na milevském náměstí, kde od 9 hodin můžete navštívit masopustní jarmark a zabijačkové hody. Nebude chybět ani doprovodný program na pódiu:

09:30     ZELENÁ ŠESTKA – tradiční dechová kapela

10:30     Vipytá čtyřka – kvartet věnující se rang folku, americkým lidovkám a blues

11:30     Bubeníci Líšamani ze spolku Líšeňáček

12:15     Dětské představení

13:30     Evergreen band – veselí muzikanti, co potěší každého posluchače

15:15     Usmrcení Bakuse a závěrečná ceremonie na pódiu

15:30     Fantom – milevská rocková legenda

Po celý den je možné navštívit Muzeum milevských maškar, které kromě stálé expozice nabídne speciální výstavu Masky v čase.

Samotný průvod vyjde ve 14 hodin od domu kultury a po tradiční trase dorazí okolo 15 hodiny na náměstí E. Beneše. Celým dnem nás provede známý a oblíbený publicista a moderátor Václav Žmolík.

Pro milovníky Milevských maškar a sladkých dobrot máme ještě jednu novinku. Víte, co je to Maškarpóne? Přeci originální zákusek inspirovaný Milevskými maškarami, který budete moci od soboty 26. 2. ochutnat v Kavárně Sweet Cafe v Milevsku. Takovou dobrotu si nenechte ujít!

Půjčovna maškarního sdružení zahájila opět masopustní provoz, kostýmy a masky si můžete vypůjčit ve středu od 17:00 do 18:00 hodin a v sobotu vždy od 10 do 11 hodin. Masku je možné si vypůjčit i v den průvodu od 10 hodin.

Maškarní průvod má v Milevsku již stopadesátišestiletou tradici – milevské maškarní průvody se ve své nynější podobě datují od roku 1862. Tradici přerušily pouze obě světové války, poslední přestávka v konání masopustního průvodu byla v 60. letech minulého století. Typickým rysem milevského masopustu je jeho lidový charakter v tom nejlepším slova smyslu: většina masek není zakoupena v obchodech, ale je výsledkem fantazie a práce těch, kdo v nich jdou. V roce 2016 se milevský maškarní průvod již podruhé zapsal do České knihy rekordů pelhřimovské agentury Dobrý den, když překonal svůj vlastní rekord v největším počtu masek zúčastněných v průvodu z roku 2011. Tehdy to bylo 629, v roce 2016 to bylo již 1248 masek v průvodu.  V roce 2018 byly Milevské maškary zapsány do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky. V naší zemi jde v této oblasti ze strany státu o nejvyšší možné ocenění, které je srovnatelné se statutem národní kulturní památky u nemovitých statků. Milevské maškary se tak zařadily mezi dvaadvacet takto oceněných kulturních statků naší republiky.

Podrobný časový harmonogram letošních Milevských maškar a bližší informace naleznete na webu www.milevskemaskary.cz. Předem všem návštěvníkům děkujeme za dodržování aktuálně platných vládních nařízení. Pořadateli akce jsou Maškarní sdružení v Milevsku a Dům kultury Milevsko.

Kontakt pro případné dotazy:

Dům kultury Milevsko, tel. 383 809 200, info@milevskem.cz